10 Ways To Make HEALTHY COOKING AFFORDABLE

Eating healthy on a budget doesn’t mean you have to give up flavor, fun, or time. It’s possible to buy fresh foods without spending your entire paycheck or resorting to a slowcooker lifestyle. With a little planning and prep you can eat well and still have time and money leftover to enjoy life. Keep these 10 tips for healthy eating on a budget in mind on your next grocery trip.

1. Eat before you shop. Impulse buys can add up to a busted grocery budget. (Those quick-grab treats don’t do anything good for your waistline either.)

2. Pay attention to specials .Pick up the sales flyer at the front of the store to find out which produce is in season and see the deals of the week. Also, watch out for little hangtags in the aisles calling out savings.

3. Reach for store brands For things like milk, butter, brown rice, cereal, frozen veggies and
more, in-house brands are just as tasty as the name brands—and they can be dollars cheaper!

4. Don’t pass up ripe produce .Many grocery stores slash prices on extra ripe fruit and veggies.
Cut everything up when you get home, freeze it, and you’ve got fresh produce that will last for weeks. Frozen fruit gives a vitamin boost to smoothies, hot oatmeal, and more, while frozen
veggies can be tossed into casseroles, soups, and stir-frys.

5. Skip the fancy steaks .Save the filet mignon and t-bones for special occasions, and opt for leaner, less expensive cuts of meat and ground beef instead. Flank steak can be dressed up
with spices, and roasts make a nice meal that will provide plenty of next-day leftovers. Also, consider buying beef in bulk. Stock up when meat goes on sale, or go in with friends to purchase a side of beef—you can get 100lbs. for around $3.60 per pound. (Be sure to store everything in the freezer!).

6. Invest in eggs. Packed with protein—one whole egg contains all of the essential amino acids. Eggs are also inexpensive compared to other protein sources, and don’t have to be relegated to breakfast recipes.

7. Get a whole chicken. It might seem like less work to pick up packages of pre-cut breasts, but it’s often more cost effective to get an entire bird. Whole chickens will set you back around $1.15 per pound—a bargain compared to the upwards of $6 per pound you’ll shell out for individually cut and packaged pieces. A three-pound bird takes a little over an hour to cook, but then you’ve got several meals worth of food—saving you time later.

 

8. Fill up frozen goods.Frozen fruits and veggies are packaged up at their peak, helping to lock in nutrients and making them just as nutritious as their fresh counterparts. (Just be sure to read the labels and skip anything with added sugar or sodium.) Other frosty goodies, like wild-caught fish and pastureraised beef and bison, can also be great buys. They’re often dollars less than what you’ll find at the meat counter.

9. Visit the bulk aisle Staples like brown rice and beans are even less expensive when you skip all the packaging and scoop them out of the bulk bins—about $.60 per pound for brown rice and about $1.50 per pound for beans. Cook up a big pot of each and toss them into quick meals throughout the week.

10. Hit up the farmers’ market Because the middleman (the grocery store) gets cut out, local growers can often offer better deals for fresh, in-season produce. Don’t be afraid to buy a lot—fresh fruits and veggies can be cut up and stored in the freezer for later.